Dokumentacja medyczna
Dokumentacja medyczna jest własnością podmiotu leczniczego.
Prawo do udostępnienia dokumentacji medycznej przysługuje:
- pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu;
- osobie upoważnionej przez pacjenta;
- organom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym, a także osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia.
Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
- poprzez sporządzanie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
- poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych;
- do wglądu – w miejscu przechowywania dokumentacji.
Wnioski o udostępnienie dokumentacji medycznej można składać:
- osobiście w Łodzi, przy ul. Sienkiewicza 137/141,
- drogą pocztową na adres: 90-302 Łódź, ul. Sienkiewicza 137/141
- mailowo na adres: dokumentacja.medyczna@wsrm.lodz.pl
- platformą ePUAP
Telefony kontaktowe do Sekcji Dokumentacji Medycznej w dni robocze w godzinach od 08:30 do 15:00 ? tel.: (42) 636-18-38, (42) 635-06-25, (42) 635-06-26
W przypadku konieczności udostępnienia dokumentacji medycznej dla świadczeń udzielonych na terenie powiatów: zgierskiego, skierniewickiego, rawskiego, łowickiego, kutnowskiego, łaskiego, bełchatowskiego, piotrkowskiego, pabianickiego, sieradzkiego i łęczyckiego proponujemy w pierwszej kolejności kontakt telefoniczny.
Zasady udostępniania dokumentacji medycznej:
- Udostępnianie dokumentacji medycznej osobom indywidualnym następuje na wniosek pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej.
- Udostępnianie dokumentacji medycznej organom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów następuje na ich pisemny wniosek zawierający podstawę prawną udostępnienia.
- Udostępnianie dokumentacji medycznej odbywa się bez zbędnej zwłoki.
- Przy odbiorze dokumentacji pacjent lub wskazana przez niego osoba winni przedstawić dokument potwierdzający dane osobowe pacjenta oraz dane wskazane w upoważnieniu do odbioru dokumentacji medycznej.
- Dokumentacja medyczna jest udostępniana nieodpłatnie na wniosek:
- osób indywidualnych w pierwszym egzemplarzu;
- organów ZUS i KRUS;
- osób upoważnionych przez organy i podmioty prowadzące postępowania kontrolne.
- W przypadkach innych niż wymienione w pkt 5 dokumentacja medyczna jest udostępniana na koszt wnioskodawcy zgodnie z cennikiem obowiązującym w WSRM w Łodzi. – Zobacz cennik
- Opłaty, o której mowa w pkt 6 nie pobiera się, jeśli łączny koszt udostępnienia dokumentacji medycznej nie przekracza 10,00 zł brutto (8,13 zł netto).
- Informacje o stanie zdrowia ubezpieczonych lub osób, na rzecz których ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia są udostępniane zakładom ubezpieczeń (innym niż ZUS i KRUS) zgodnie ze złożonym wnioskiem.