Numer alarmowy 999
Logotypy UE

Aktualności WSRM

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi17 hours ago
💥 Mechanizm urazu 💥

Dziś omówimy najczęstsze mechanizmy urazu związane z wypadkami komunikacyjnymi. Znajomość mechanizmu urazu pozwala prognozować obrażenia osób poszkodownaych.

ℹ️ Zderzenie czołowe - w zderzeniu czołowym obrażenia ciała są zależne od sposobu ustawienia fotela, zapięcia pasów oraz obecności poduszek powietrznych. Wystąpić mogą:

🔴 Poważne urazy czaszkowo-mózgowe i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa - zwłaszcza, gdy fotel ustawiony jest wysoko. Wówczas podczas zderzenie ciało poszkodowanego przemieszcza się do przodu. Częścią prowadzącą jest głowa, która uderza w przednią szybę, tworząc charakterystyczne pęknięcie (tzw. pajączek).
🔴 Urazy kości udowych i miednicy - zwłaszcza, gdy fotel ustawiony jest nisko. Wówczas podczas zderzenia poszkodowany uderza kolanami w deskę rozdzielczą. Energia ciała wytracana jest poprzez złamania kości udowych oraz zwichnięcia stawów biodrowych.
🔴 Urazy klatki piersiowej - w przypadku braku poduszek powietrznych i braku zapiętych pasów klata piersiowa uderza o kierownicę. Dochodzi wówczas do złamań mostka, stłuczenia serca lub tamponady worka osierdziowego. O dużej energii uderzenia może świadczyć złamanie kierownicy.

ℹ️ Zderzenia tylne - podczas uderzenia w tył pojazdu ciała poszkodowanych początkowo poruszają się gwałtownie do przodu, a następnie w kierunku przeciwnym. Może to prowadzić do:

🔴 Powstania krwiaków podtwardówkowych (tzw. cup-contrcup) będących konsekwencją uderzenia mózgu początkowo o przednią, a następnie tylną powierzchnię czaszki.
🔴 Urazów odcinka szyjnego kręgosłupa

ℹ️ Zderzenia boczne - powstałe obrażenia są zależne od strony uderzenia.
🔴 W przypadku uderzeń z prawej strony poszkodowanego dochodzić może do obrażeń kończyn górnych i dolnych, a także urazu wątroby.
🔴 W przypadku uderzeń z lewej strony poszkodowanego dochodzić może do obrażeń kończyn górnych i dolnych, a także urazu śledziony.

#WSRMinformuje
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi2 days ago
⚡ Czy wiecie co robić w przypadku porażenia prądem elektrycznym? ⚡

1️⃣ Po pierwsze, zadbaj o własne bezpieczeństwo!

🟢 Wyłącz prąd przy pomocy "Głównego Wyłącznika Prądu". Zgodnie z zasadami BHP na terenie zakładów pracy główny wyłącznik prądu powinien być oznaczony odpowiednimi piktogramami. W domu wyłącz główny bezpiecznik znajdujący się w szafie rozdzielczej.
🔴 Nie wykonuj żadnych spięć/zwarć celem wyłączenia bezpieczników. Nie przerzucaj żadnych materiałów nad liniami energetycznymi celem wyłączenia prądu.

2️⃣ Po drugie, jeśli jest bezpiecznie dokonaj oceny stanu poszkodowanego!

🟢 Oceń jego przytomność potrząsając za ramiona.
🟢 Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, głośno wołaj o pomoc.
🟢 Udrożnij jego drogi oddechowe odchylając delikatnie głowę.
🟢 Oceń przez 10 sekund obecność oddechu oraz oznaki krążenia.
🟢 Jeśli poszkodowany oddycha nieprawidłowo, poproś świadków zdarzenia o wezwanie pogotowia ratunkowego (dzwoniąc pod numer 112). Jeśli jesteś sam, wezwij pogotowie osobiście.
🟢 Wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze.
🟢 Jeśli w okolicy znajduje się automatyczny defibrylator zewnetrzny - użyj go!

3️⃣ Po trzecie, jeśli poszkodowany jest przytomny i oddycha prawidłowo, opatrz jego obrażenia.

🟡 Porażenie prądem elektrycznym prowadzi do oparzeń termicznych w miejscu kontkatu z przewodnikiem elektrycznym.
🟡 Opatrz powstałe oparzenia w sposób adekwatny do stopnia.
ℹ️ Pamiętaj! Zaburzenia rytmu serca po porażeniu prądem elektrycznym mogą wystąpić w ciągu 24-48 godzin od zdarzenia. Dlatego każda osoba po porażeniu prądem elektrycznym powinna być skonsultowana przez lekarza i poddana obserwacji.

#WSRMinformuje #PierwszaPomoc
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi3 days ago
⚠️ Czy wiesz, gdzie ustawić trójkąt ostrzegawczy? ⚠️

ℹ️ Niekiedy spotkać można twierdzenie, że przepisy nie określają odległości, w jakiej powinien znaleźć się trójkąt ostrzegawczy od miejsca wypadku/zdarzenia. JEST TO NIEPRAWDĄ.

ℹ️ Zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym, trójkąt ostrzegawczy należy ustawić:
✅ W przypadku autostrady lub drogi ekspresowej w odległości 100 metrów za pojazdem, na jezdni lub poboczu w zależności od miejsca unieruchomienia pojazdu.
✅ Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym w odległości 30-50 metrów za pojazdem,
✅ Na pozostałych drogach w obszarze zabudowanym, bezpośrednio za pojazdem lub bezpośrednio na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr.

ℹ️ W kwestii umieszczania trójkąta ostrzegawczego z pomocą może przyjść również zdrowy rozsądek.
☑️ W przypadku unieruchomienia pojazdu za zakrętem, warto trójkąt umieścić przed nim.
☑️ W przypadku unieruchomienia pojazdu za wzniesieniem, trójkąt warto umieścić przed nim.

#WSRMinformuje
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi4 days ago
Dziś odpowiemy na pytanie, czym jest rwa kulszowa.

ℹ️ Rwą kulszową nazywamy ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, który promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego. Najczęściej dochodzi do niej w wyniku przeciążenia kręgosłupa lędźwiowego np. podczas nieprawidłowego podnoszenia przedmiotów lub skrętów tułowia.

ℹ️ Jak dochodzi do rwy kulszowej? Pomiędzy poszczególnymi kręgami kręgosłupa znajdują się chrzęstno-włókniste krążki międzykręgowe, które swoim kształtem przypominają dyski. Ich zadaniem jest przenoszenie i amortyzowanie obciażeń, na jakie narażony jest nasz kręgosłup.
W wyniku zmian zwyrodnieniowych włókna krążków międzykręgowych mogą pękać. Położone w centrum krążka jądro miażdżyste przesuwa się wówczas, powodując ucisk na korzenie nerwów, co wywołuje ból.

ℹ️ Jakie są objawy rwy kulszowej?
✅ W części przypadków objawy mają charakter nagły, co pozwala je powiązać z gwałtownym przeciążeniem kręgosłupa (np. podczas nieprawidłowego podnoszenia przedmiotów).
✅ W części przypadków dolegliwości mogą nie mieć charakteru nagłego i narastać stopniowo. Wówczas początkowym objawem bywa ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa.
✅ Ból promieniuje najczęściej w kierunku pośladka lub tylnej, bocznej powierzchni uda, podudzia i stopy sięgając aż do palców.
✅ Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest narastanie objawów przy nawet niewielkich ruchach kręgosłupa, chodzeniu, kaszlu, a nawet kichaniu.
✅ W części przypadków może wystąpić uczucie drętwienia lub mrowienia kończyny dolnej.

ℹ️ Co robić w przypadku rwy kulszowej?
🚑 Zwykle w przypadku rwy kulszowej pomoc zespołu ratownictwa medycznego nie jest potrzebna.
🩺 Należy ograniczyć aktywność fizyczną.
🩺 Pomoc w ciągu 1-2 dni może przynieść pozostanie w łóżku, w pozycji leżącej z ugiętymi nogami w stawach kolanowych i biodrowych. Inną pozycją zmniejszającą dolegliwości jest pozycja leżąca na plecach z poduszką pod kolanami.
🩺 W celu złagodzenia bólu można przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (np. ibuprofen, metamizol, diklofenak).
🩺 Jeśli powyższe działania nie przynoszą ulgi, wskazana jest konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

#WSRMinformuje #RwaKulszowa
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi7 days ago
ℹ️ Czym jest biegunka? Biegunka to częste (≥ 3/dobę) oddawanie stolców o luźnej konsystencji (płynnej lub półpłynnej).

ℹ️ Czym może być spowodowana biegunka? Biegunka może być spowodowana zakażeniami układu pokarmowego (toksyny bakteryjne), niektórymi lekami (np. antybiotyki, leki antyarytmiczne, leki na nadciśnienie, leki przeciwdepresyjne, leki wykorzystywane w leczeniu cukrzycy itp.), toksynami (np. alkohol etylowy, zatrucie grzybami), nadwrażliwością pokarmową oraz chorobami jelit (np. choroba uchyłkowa jelita grubego).

ℹ️ O czym należy pamiętać w przypadku wystąpienia biegunki?

🟢 Pamiętaj, aby nawadniać organizm. Podczas biegunki dochodzi do utraty płynów, co może doprowadzić do odwodnienia lub nawet wstrząsu hipowolemicznego. Przyjmuj duże ilości płynów wypijanych małymi dawkami.
🟢 Można rozważyć suplementację elektrolitów poprzez przyjmowanie gotowych preparatów zawierających mikroelementy.
🟢 Zastosuj leki przeciwbiegunkowe dostępne bez recepty (np. preparaty loperamidu - zachowaj jednak ostrożność w przypadku osób w wieku podeszłym).
🟢 Stosuj dietę lekkostrawną i zapierającą.

ℹ️ Kiedy należy zachować szczególną uwagę?

🔴 Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku biegunki występującej u dzieci oraz osób starszych. W obu grupach wiekowych biegunka może doprowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu.

ℹ️ Gdzie szukać pomocy w przypadku biegunki?

🟢 W większości przypadków biegunki wystarczająca jest pomoc poradni podstawowej opieki zdrowotnej lub nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Adresy placówek nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej znajdziesz na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.

🔴 Hospitalizacja jest wskazana w przypadku konieczności rozpoczęcia nawadniania dożylnego, czyli w przypadku:
🚨 Ciężkiego odwodnienia rozumianego jako utrata powyżej 10% masy ciała lub wystąpienie objawów wstrząsu hipowolemicznego (spadek wartości ciśnienia skurczowego poniżej 90 mmHg, bladość powłok skórnych, możliwa nadmierna potliwość).
🚨 Objawów odwodnienia u pacjentów w wieku podeszłym, którzy mogą nie odczuwać pragnienia.
🚨 Stanów, które uniemożliwiają nawadnianie doustne (np. uporczywe wymioty).
🚨 Niepowodzenie nawadniania doustnego (nasilenie objawów odwodnienia pomimo przyjmowania odpowiedniej ilości doustnego płynu nawadniającego lub trudności w wypiciu wymaganej ilości płynu)

(źródło: Szczeklik A., Gajewski P, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2023).
#WSRMinformuje #DomowyPoradnik #Biegunka
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi1 week ago
Wiosna sprzyja nie tylko wycieczkom rowerowym, ale również motocyklowym. Wszystkim motocyklistom życzymy szerokiej drogi! A tymczasem zastanówmy się, czy w podczas wypadku komunikacyjnego poszkodowanemu motocykliście należy ściągać kask?

Odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY!
🟢 Jeśli poszkodowany motocyklista jest przytomny i udziela logicznych odpowiedzi na zadawane pytania, oznacza to, że jego drogi oddechowe są drożne, a poziom wysycenia krwi tlenem pozwala utrzymać prawidłowe funkcje ośrodkowego układu oddechowego. W tej sytuacji nie należy ściągać kasku.
🔴 Jeśli jednak poszkodowany motocyklista jest nieprzytomny, jego drogi oddechowe zagrożone są niedrożnością. Dlatego w delikatny sposób, minimalizujący ruchy głowy należy zdjąć kask i udrożnić drogi oddechowe.

⚠️ Kask motocyklowy zdejmuje się najbezpieczniej w dwie osoby. Szczegóły techniki zdejmowania kasku możecie poznać na kursach pierwszej pomocy prowadzonych przez Szkoła Ratownictwa WSRM w Łodzi

⚠️ Część kasków motocyklowych posiada odpowiednie rozwiązania technologiczne (np. specjalne zawleczki) ułatwiające bezpieczne zdjęcie kasku. Rozwiązania te są jednak zależne od poszczególnych producentów.

#WSRMinformuje #PierwszaPomoc #Motocyklista
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi

Znajdź nas